Rubrika: Příroda
Jak vidí pes?
Zajímalo vás někdy, jak se na svět dívá váš čtyřnohý miláček? Určitě byste našli někoho, kdo by vám tvrdil, že psi vidí pouze černobíle. Tento mýtus totiž spoustu lidí pokládá za pravdivý. K pravdě má však daleko – i pes dokáže vidět barevně, jen poněkud odlišněji než my. Podívejme se blíže na to, jak nejlepší přítel člověka ve skutečnosti svět okolo sebe vidí.
Mořské želvy vymírají. Proč?
Mořské želvy jsou tady už sto miliónů let. Zažily i dinosaury, a to v celé jejich kráse. V posledních sto letech však jejich populace neskutečně klesla, na některých místech i o více než 90 %. Na vině je především jejich hlavní predátor – člověk.
Nestor kea umí řešit problémy
Papoušek horský neboli nestor kea (Nestor notabilis) patří mezi nejchytřejší papoušky i mezi nejchytřejší ptáky vůbec. Umí se učit, řešit problémy a hrát si. Mezi jeho dvě hlavní zbraně patří mozek a zobák, ten používá na způsob švýcarského armádního nože. Třeba k výměně čelního skla auta.
Velkou zásobárnu sladké vody ukrývá planetka Ceres
Zásoby vody jsou stále diskutovanějším tématem. Lidstvo se potýká s problémem, že světové zásoby podzemní vody rychle ubývají, což představuje do budoucna velký problém nejen pro život lidí, ale i pro udržení životaschopnosti mokřadů, ekosystémů a toků.
Cibetky sbírají ta nejlepší kávová zrna
Cibetky jsou malé šelmy, které vyhledávají sběrači kvůli jejich trusu. Cibetky totiž pojídají nejlepší kávová zrnka z kávových plantáží a díky chemickému procesu v jejich těle pak po jejich vyloučení získávají kávová zrna naprosto jedinečnou chuť. Sběrači trus sbírají, získají z něj zrnka, která umyjí a následně upraží, a tak vzniká cibetková káva.
Mraveniště: důmyslně propracované stavební dílo
Tisíce či dokonce miliony mravenců žijících na jednom místě, ve svém vlastním státě – to je mraveniště. Setkáváme se s nimi všude, patří k nejpočetnější skupině živých organismů na Zemi, dokáží žít a přežít v nejrůznějších podmínkách.
Rostliny nás drží při životě. Bez nich bychom zemřeli
O důležitosti zelených rostlin v našem životě jsme se učili už na základní škole. I přesto však dochází k permanentnímu kácení lesů, ničení zeleně a přírody a málokdo si uvědomuje, že tím ničíme i sami sebe. Zelené rostliny nám totiž zajišťují pro náš život tolik nezbytný kyslík, bez kterého bychom nemohli existovat.
Migrace ptáků: létání od Středomoří až po subsaharskou Afriku
Rok co rok na jaře vyhlížíme, kdy se k nám vrátí tažní ptáci a začnou nám zpříjemňovat rána svým zpěvem a stejně tak pak na sklonu léta věštíme nadcházející ochlazení, když se ptáci začnou houfovat a připravovat k odletu do teplých krajin. Urazí během stěhování tisíce kilometrů a otázkou pak tedy je, proč rovnou nezůstávají v teplých krajinách.
Rostliny rozhodně nejsou němé. Jejich komunikace je propracovanější, než se může zdát.
Komunikace mezi lidmi je samozřejmostí, i to, že se mezi sebou dorozumívají zvířata, je zřejmé. Stále více vědců však dokazuje fakt, že jsou mezi sebou schopni komunikovat i zástupci rostlinné říše. Někteří dokonce tvrdí, že rostliny nejen komunikují, ale dokonce i vidí, cítí a reagují. Jak to tedy v rostlinné říši funguje?