Čaj se postupem času stal kulturním nápojem. Připravuje se louhováním lístků z rostliny čajovníku v horké vodě. Obsahuje mnoho prospěšných látek, které přispívají k našemu dobrému zdraví. Uvařte si šálek svého oblíbeného čaje, pohodlně se usaďte a přečtěte si, při jakých potížích vám může pomoci.
Čajovník patří do rodu Camellia. Jde o keř s kožovitými listy a růžovými květy. Tento rod poprvé popsal Carl Linné a pojmenoval ho po slavném českém botanikovi Georgi Kamelovi, který působil jako jezuitský misionář na Filipínách.
Dnes se setkáváme s tzv. čajovníkem čínským (Camellia sinensis).
Sběr čajových lístků
Čajové lístky se sklízejí několikrát do roka. Nejcennější bývají mladší menší lístky u špičky výhonku. Jeden sběrač může za den sklidit až 20 kilogramů lístků a po jejich zpracování vznikne zhruba 5 kilogramů suchého čaje.
Černý čaj
Černé čaje mívají nevýraznější barvu – od zlaté, přes červenou až po tmavě hnědou. Mívají obvykle velmi silné aroma. V době dynastie Tchang se černý čaj používal jako barvivo na látky pro chudší obyvatele Číny, kteří si nemohli z finančních důvodů dovolit koupit si kvalitní barvy na oblečení.
Pravidelné pití černého čaje je účinnou prevencí proti diabetu 2. typu, srdečním chorobám a infarktu. Kromě toho černý čaj snižuje hladinu cholesterolu. Kofein obsažený v černém čaji povzbuzuje činnost mozku a přitom nezatěžuje srdce ani krevní oběh. Černý čaj bychom měli pít při průjmových onemocněních nebo horečce, mírní totiž křeče a podporuje pocení. Černý čaj je bohatý na celou řadu vitamínů, mezi které patří vitamín B1, B2, C a A. Dále pak minerální látky (fluor, draslík) a éterické, aromatické oleje, které zklidňují nervový systém.
Zelený čaj
Po tom, co jsou čajové lístky posbírány, uvadnou, napaří se, svinou a poruší. Poté je potřeba lístky usušit. V Číně bývají sušeny přímo nad ohněm, zatímco v Japonsku je je obvyklejší napařování lístků horkou párou. Zelené čaje zaléváme horkou vodou, která zchladla na 60 – 80 stupňů Celsia. Pokud je voda příliš horká, vyluhují se z čaje tzv. třísloviny a čaj je potom hořký. Při zalití čaje chladnější vodou naopak zůstává nálev bez chuti, protože se do něj neuvolnily ochucené složky. Louhování zeleného čaje trvá půl minuty až několik málo minut. Množství čaje v hrnečku se začalo odměřovat po lžičkách, odtud známe pojem „čajová lžička“.
Zelený čaj obsahuje látky, které působí proti zubnímu kazu, pomáhá při onemocnění dásní a napomáhá ke snížení váhy a chrání organismus před zhoubnými nádory. Zelený čaj je prevencí proti rakovině jícnu, prsu, slinivky, střev nebo prostaty. Má rovněž antioxidační účinky, je tedy vhodnou prevencí proti civilizačním chorobám. Zelený čaj je dobrým pomocníkem v boji proti bakteriím a má protialergické účinky. Jestliže necháme zelený čaj vyluhovat déle než tři minuty, jeho chuť bude sice ostrá, ale zato tím pomůžeme svému trávicímu ústrojí, protože třísloviny na sebe vážou škodlivé látky a odvádějí je ven z lidského organismu. Těhotné ženy by měly pít až druhý záliv ze zeleného čaje, ten už obsahuje jen velmi malé množství kofeinu. Nejlépe je pít tento čaj neslazený.
Bílý čaj
Nejvíce se podobá přírodnímu čaji. Bývá pouze napařována a sušen na slunci, neprochází žádnou oxidací, takže jsou v něm zachovány původní chutě a účinné látky. Bílý čaj má velmi jemnou chuť a v dávných dobách jej mohli pít pouze čínští císaři. Obsahuje antioxidanty, ty udržují lidské tělo v dobré kondici, zpomalují stárnutí, snižují cholesterol, krevní tlak a jsou prospěšné i našemu srdci.
Bílý čaj pomáhá při snaze o snížení hmotnosti a dobře působí proti stresu. Imunitní systém se díky pití bílého čaje velmi posiluje. Bílý čaj v sobě obsahuje aminokyselinu L-theanine, která zvyšuje produkci serotoninu v mozku, který pozitivně působí na naši psychiku a pomáhá odbourávat špatnou náladu.
Meduňka
Meduňkový čaj zmírňuje úzkost a pocity strachu. Účinně pomáhá při žaludečních a střevních neurozách. Také pociťujete-li na sobě únavu, vyčerpanost nebo špatnou náladu, je meduňka tím správným řešením. Často se využívá při nespavosti nebo křečích.
Kopřivový čaj
Kopřivový čaj posiluje nervy a zmírňuje žlučníkové koliky či astmatické záchvaty. Zvyšuje produkci mateřského mléka v době kojení. Odvádí z těla škodlivé látky a působí proti rakovině nebo jako podpůrný prostředek při diabetu. Kopřiva je v léčitelství využívána k čištění krve. Kopřivový čaj je dobré pít při svědivých vyrážkách nebo kopřivce.
Heřmánkový čaj
Pravidelným pitím heřmánkového čaje dochází ke snižování cukru v krvi, je tudíž prevencí proti diabetu. Heřmánkový čaj je vhodnou prevencí proti ztrátě zraku a nervovým nebo ledvinovým potížím. Snižuje riziko srdečních onemocnění a mrtvice.